Odborná příprava členů ČČK a SDH Karviná - Ráj

S6307518.JPG

Ve dnech 28. února až 2. března 2014 proběhlo setkání 2 ostatních složek integrovaného záchranného systému z Karviné. Zdravotníci ČČK Karviná a dobrovolní hasiči Sboru dobrovolných hasičů Karviná – Ráj společně strávili 3 dny na úpatí Slezských Beskyd „daleko od civilizace“ na chatě Hluchová v Nýdku, která náleží pod správu DDM Třinec. Cvičení se zúčastnili také ředitelka Ú OS ČČK Karviná Marie Hlaváčová, předseda Oblastního spolku Luděk Rechberg a velitel jednotky SDH Karviná - Ráj Miroslav Orság.
Páteční večer náležel vzájemnému představování a seznamování, hledání společných a rozdílných názorů na běžné situace. Již sobotní ráno patřilo prvnímu společnému cvičení v terénu. „Zachraňovala“ se posádka havarovaného vozu. Reakce zachránců i jejich vzájemná komunikace ukázala na nesoulad mezi cílem záchrany a individualitou zachránců. Následně proběhla diagnostika myšlení a aktivit jednotlivých zachránců, projednávaly se klíčové okamžiky osobního rozhodnutí zachránců při nečekané události. Rozkličovávaly se chyby a hledaly se možnosti řešení vedoucí k produktivní komunikaci, bezpečné a rychlé záchraně lidských životů i majetku.
V průběhu sobotního dne si měli možnosti všichni účastníci vyzkoušet funkčnost zařízení sanitního vozu ČČK Karviná, manipulaci a přenos zraněného na nosítkách, měření tlaku, hladiny cukru v krvi, přikládání vakuových dlah, KPR, příjem a hlášení ve vysílačkách. Následovala další cvičení ve svahu, který protínal horský potok.
Toto třídenní cvičení ukázalo nezbytnost organizace praktických cvičení ostatních složek IZS, neboť zde se vyjasnily kompetence jednotlivých osob vzhledem k jejich funkčnímu zařazení. Ukázalo, jak důležitá je spolupráce, komunikace, potřebná vybavenost, odhodlání i fyzická zdatnost každého jedince.
Cvičení připravili: Jakub Chmiel, Lenka Kubeczková, Pavla Filipcová, Johana Palowská a Michaela Palowká.
Velké díky a těšíme se na další zářijový víkend (12 – 14. 9 2014), kdy se bude konat druhá část tohoto cvičení.
Mgr. Iveta Hudzietczová, členka OVR OS ČČK Karviná

Nehlasováno

Aktivní témata