Cvičení Humanitární jednotky

 

Rok 2007 – Polní nemocnice
 
Jednou ročně pořádá HJ ČČK v Karviné cvičení pro své členy. V roce 2007 se organizátoři cvičení zaměřili pouze na činnost zdravotnického a technického družstva. Téma cvičení bylo Péče o uprchlíky nalezené v oblasti Čantorie v obci Nýdek. Technické družstvo za pomoci JDH (Jednotka dobrovolných hasičů) Starý Bohumín postavili polní nemocnici. Další členové vybavili polní nemocnici potřebným nábytkem, postelemi a dalším materiálem. Pak si členové zdravotnického družstva připravili materiál, povlékli postele a čekali na příchod uprchlíku. V okolí místa ohlášení pátrala Cizinecká policie společně s Armádou ČR. Aniž bychom se nadáli už byli první nalezení uprchlíci doprovázení do polní nemocnice, kde na ně čekali členové zdravotnického družstva společně s lékařem. S klidným srdcem mohu konstatovat, že cvičení proběhlo v pořádku i když se vyskytly nějaké nedostatky, ale jak se říká „Těžko na cvičišti, lehce na bojišti“. Všichni se s chyb poučily a při dalších cvičeních se jich vyvarovali. Po skončení akce a závěrečném hodnocení jsme se mohli konečně uvolnit a pořádně to oslavit a pobavit se. Na Turistické základně DDM Třinec v Nýdku, kde jsme měli základnu bylo veselo až do časných ranních hodin.
Fotografie pořízené ze cvičení naleznete ve fotogalerii. Z celého cvičení byl i pořízen videozáznam.
 
 
Rok 2007 – Pád letadla na vodní hladinu Těrlické přehrady
 
Toto cvičení proběhlo ve spolupráci se složkami IZS (HZS, PČR, ZZS), dále VZS ČČK Těrlicko, Městská policie Karviná, JDH Albrechtice.
 
V říjnu roku 2007 proběhlo Taktické cvičení složek IZS a ostatních složek IZS na Karvinsku. Nápad se zrodil v hlavě velitelky HJ ČČK Karviná Marii Hlaváčové. Ta neváhala a kontaktovala složky IZS se svým nápadem. Slovo dalo slovo a my jsme se všichni sešli ve večerních hodinách u Těrlické přehrady. Téma cvičení bylo Záchrana osob s vodní hladiny a následná péče. Jako základna cvičení byla vybrána základna VZS ČČK Těrlicko Salvátor. Zde byla vybudována provizorní nemocnice a ubytovací prostory pro pasažéry letadla. Na tomto cvičení byla prověřena schopnost všech družstev Humanitární jednotky. Všechny družstva si zde prověřila svou činnost. Zdravotnické družstvo trénovalo spolupráci s lékaři a posádkou ZZS, sociální družstvo si zkoušelo evidenci pasažérů letadla a kontaktování příbuzenstva s následnou komunikací, ubytovací družstvo muselo ubytovat všechny pasažéry letadla a zajistit jim suché a čisté oblečení, stravovací družstvo se muselo postarat o žaludky pasažérů ale taky žaludky všech záchranářů a technické družstvo vše zajišťovalo po technické stránce. Na cvičení byli pozvání představitelé Města Karviná, velitelé HZS, vedení Městské policie Karviná, představitelé obce Albrechtice, dále byla informována místní média, Česká Televize Ostrava, Český rozhlas Ostrava.
Záznam ze cvičení jste mohli zhlédnou v 5 minutových spotech na ČT24.
Fotodokumentaci naleznete ve fotogalerii.
 
V roce 2008 proběhla pouze součinnostní cvičení se složkami IZS, samostatné cvičení HJ ČČK Karviná neproběhlo. HJ ČČK Karviná se soustředila na soutěže v poskytování první pomoci.
 
V roce 2009 proběhne cvičení HJ ČČK Karviná v součinnosti s členy ČČK Ostrava, Opava, Frýdek – Místek v rámci projektu Křížem krajem aneb vzdělávání mezi OS ČČK v říjnu v Nýdku v Beskydách. Naši členové se již zúčastnili prvního víkendového cvičení, které pořádal OS ČČK Ostrava – Záchranný tým. Fotografie naleznete fotogalerii.
 
Dále se zrodila v hlavě velitelky HJ ČČK Karviná myšlenka na další cvičení, ale to až později zatím je to ve fázi nápadu, ale musím konstatovat, že to bude bomba. Cvičení by se měli účastní složky IZS společně s Městskou policií Karviná.

 

Nehlasováno

Aktivní témata